• רותם ארבסט מטפלת רגשית

כעס כביטוי לחרדה חברתית


רגישות לדחייה היא נטייה קוגניטיבית שעשויה לבוא לידי ביטוי בכל גיל ולגרום לבעיות חברתיות, תחושות של ערך עצמי נמוך, מחסור במיומנויות חברתיות תקינות, כעסים המופנים כלפי העצמי והסביבה וירידה כללית באיכות החיים של הסובלים ממנה. מחקר שנעשה ב 1996 על-ידי חוקרי מדעי החברה דאוני ופלדמן, מאיר את התופעה ואף מצמיד אליה תופעה נוספת של רומינציה חברתית. זהו תהליך בו האדם חווה דחייה ולאחר מכן מעצים הסיטואציה בינו לבין עצמו, עם מחשבות חזרתיות עוינות לגבי המתרחש והדרך בה הוא חושב שאחרים תופסים אותו.


ממה זה נובע?

בדרך כלל, רגישות לדחייה מקורה בסיטואציות שהתרחשו בילדות והן משפיעות על הפרט באופן מודע ולא מודע. לאנשים שחווים דחייה בשלבים מוקדמים מאוד של חייהם ואפילו בינקות, יש סיכוי גבוה יותר לפתח את המנגנון הקוגניטיבי ההרסני של רגישות לדחייה. בדרך כלל מדובר על דחייה מצד ההורים שהן הדמויות המשמעותיות ביותר בחיי הילד והן אלו המשמשים עבורו ראי למערכות יחסים נוספות שהוא יצור במהלך חייו. זהו מעגל קסמים אכזרי שמזין את עצמו: הרגישות לדחייה (גם אם היא סובייקטיבית לחלוטין) מובילה לתחושות של כעס כלפי הסביבה. הכעס הזה גורם לאנשים להתרחק ולהירתע וכך תחושת הדחייה הופכת לאובייקטיבית ומזינה את התפיסה הסובייקטיבית בסיטואציות נוספות, הגורמות לכעס מוגבר, וחוזר חלילה.


איך אפשר לטפל בבעיה?

בחרדות וכעסים הנובעים מחרדה חברתית וחוויות דחיה, ניתן לטפל באמצעות פניה לאיש מקצוע המתמחה ביצירת שיח פנימי חדש – כזה שמתקן את המחשבות המובנות השליליות הנלוות להתמודדויות חברתיות שונות. באמצעות טיפול הולם ניתן לעבור ממצבים של הימנעות, חוסר בטחון וכעס, לתחושות ומחשבות חיוביות ומחזקות. במהלך הטיפול רוכשים כלים לביסוס שיח פנימי מחודש וביטוי מילולי משופר, שמועילים בבניית הביטחון העצמי והערך העצמי של מטופלים בכל גיל.

חשוב שוב להדגיש כי חרדה חברתית ותחושות כעס ותסכול הן אינן גזרות גורל. התחושות הקשות האלו, שמורידות משמעותית את איכות החיים, הן ברות-טיפול ושיפור. פנו אליי וביחד נצא לדרך של הבראה והצלחה אישית, עם חיים נטולי חרדה וכעס.

5 views0 comments

יצירת קשר

אני כאן בשבילך - צור/י עימי קשר ואשמח לעזור לך

  רותם ארבסט, מטפלת רגשית רב תחומית

טלפון 054-2543434  |  פקס 077-3181304

Rotemd16@gmail.com

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram